Véget ért a 43. CONSTRUMA Nemzetközi építőipari szakkiállítás. A 12. HUNGAROTHERM Nemzetközi fűtés-, szellőzés-, klíma- és szanitertechnikai szakkiállítással, valamint a 13. OTTHONDesign Otthonteremtési szakkiállítással együtt rendezett eseményre 400 kiállító hozta el termékeit, szolgáltatásait, újdonságait a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központba. Az öt nap alatt több ezren vettek részt az ágazati kamarák és szakmai partnerek által szervezett programokon, amelyek egyik központi témája a körforgásos gazdaság és a zöld építés volt.
Sikeres öt napot zárt az ország legjelentősebb építési és otthonteremtési rendezvény csokra. Közel 30 ezren látogattak ki a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központba: építkezők, lakásfelújítók és az építőipar valamelyik ágazatát képviselő szakemberek. A kiállítók visszajelzései alapján örvendetes tény, hogy a látogatók között számos tervező és generálkivitelező volt, ami komoly érdeklődést és számos valós üzletkötést jelentett.
Az ágazatot sújtó nehézségek ellenére a magyar építőipar képes volt szinten maradni, ami nagyban köszönhető a hazai vállalkozások kezdeményezőképességének és innovációinak. Egyebek mellett erről beszélt a kiállítás megnyitóján Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára. Hozzátette: a magyar cégek képesek világszínvonalon teljesíteni, ha erre lehetőséget kapnak – ezt bizonyítják a CONSTRUMA kiállítói is.
Hagyományosan a megnyitó után rendezik az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) konferenciáját, amely a magyar építőipari szakemberek legnagyobb éves összejövetele. Koji László, a szervezet elnöke emlékeztetett rá, hogy bár ma az új építőipari szerződések értéke alacsonyabb a tavalyinál, a lakásépítések és a lakásfelújítások mégis kitörési pontot jelenthetnek. A kitörési lehetőségek közül a zöldépítést és a digitalizációt említette. A költséghatékonyság vállalati szinten sokat javult az elmúlt 2 évben, a következő feladat az lehet, hogy a teljes értéklánc szintjén, az egész építésgazdaságot tekintve is javuljon a helyzet – mondta az elnök. Hozzátette: a szakma is kész fejlődni, erre utal a kiállítás szakmai programjai iránt mutatott élénk érdeklődés is.
Az ÉVOSZ rendezvénye mellett sokan vettek részt a Magyar Építész Kamara (MÉK) és a Budapesti és Pest Vármegyei Mérnöki Kamara (BPMK) továbbképzésein. Utóbbin három nap alatt több mint ötszázan cseréltek tapasztalatot. Ezúttal a konferencia szorosan kapcsolódott is a kiállításhoz, hiszen a részvevők a tematikákhoz kapcsolódó kiállítók standjainál ismerkedhettek meg a legújabb trendekkel, fejlesztésekkel.
A zöld és fenntartható építéssel foglalkozott a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) Green Future konferenciája, amelyen szintén sok szakmabeli vett részt, ahogy a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség hagyományos Szolárkonferenciáján is.
Több ezren fordultak meg az építőipari szakmákat a gyakorlatban is bemutató Tudásépítő Team standján. Először jelent meg a kiállításon stratégiai partnerként a jövő villamossági megoldásait bemutató DANIELLA ELECTRICITY. Az év egyik legnagyobb villamossági szakmai eseményén a legújabb technológiai megoldásokat és iparági innovációkat mutatták be az érdeklődőknek.
Az OTTHONDesign otthonteremtési kiállítás fókusztémája ezúttal a testi és lelki egészséget támogató otthon megteremtése volt. Ebbe beletartoznak a többi között a természetes alapanyagok, a kényelmes bútorok, a pihenést támogató, modern berendezések – ezek hangsúlyosan jelentek meg az idei kiállításon. A téma gazdája az OTTHONDesign egyik szakmai partnere, a Wellbeing Szövetség volt. A visszajelzések alapján a témaválasztás telitalálatnak bizonyult, rengetegen keresték fel a wellbeing és az egészséges otthon témája köré szerveződő standokat.
Ugyancsak „arattak” a női témák: sokan voltak kíváncsiak a Nők az Építőiparban bemutatóira és a Női harmónia című lakásbelsőre (az OTTHONDesign ötletpályázat győztes munkája), amely egy lendületes, városi nő otthonának egy szeletét jelenítette meg.
A Magyar Design standon már 13. alkalommal jelentek meg fiatal magyar tervezők munkái, ezúttal is enteriőrökbe rendezve. A Szőnyegtervezők Társasága elhozta a hazai kortárs szőnyegtervezők legújabb darabjait; a Magyar Bútor- és Faipari Szövetség szervezésében pedig a Wood Like keretében egy jól felszerelt faipari műhelyben a látogatók is mesteremberré válhattak néhány órára. A Kőfaragó Ipartestület kőipari konferenciával és látványfaragással készült a kiállításra.
Első alkalommal jelent meg a kiállításon a Magyar Home Staging Egyesület, amely bemutatta, hogyan növelhető az eladásra, kiadásra szánt ingaltan értéke.
A kiállítás megnyitóján adták át a tavalyi év legfontosabb innovációinak járó CONSTRUMA és HUNGAROTHERM Díjakat.
CONSTRUMA Díj 2025
Fronius Hungary Kft. – Fronius Verto
Ökotégla Kft. – ÖKOPress tégla
Top Nrg Zrt. – Kamada Powerwall nátrium-ion akkumulátor 10 kWh
HUNGAROTHERM Díj 2025
Nilan Légtechnika Kft. – NILAN HCR 800T szellőztető
Oxyma Systems Kft. – IntrCooll- HydroBank kétkörös, adiabatikus hűtő-fűtő-szellőztető berendezés, körkörös működésű autonóm vízkezelő központtal.